Druhy kaváren

Současné kavárny se od těch minulých příliš neliší. Některé si zachovaly interiér i atmosféru z dob svého vzniku. Denní kavárny nabízí hostu určitý sortiment jídla, ale výběr nebývá tak pestrý. O to bohatší je naopak nabídka teplých a chlazených nápojů. Ve velkých kavárnách s večerním provozem se odehrává život za oběma stranami barového pultu. Zkušení barmani nabízí rozmanité množství míchaných nápojů, na jídelním lístku jsou speciality, typické pro tu kterou kavárnu. To vše dohromady vytváří atmosféru, která láká zákazníky a hosty. Někdo se stále vrací na stejné, oblíbené místo, jiný naopak vyhledává změnu, aby měl možnost porovnávat. Kdo si potrpí na skutečný luxus, může navštívit kavárnu Café Louvre v centru Prahy. Tento podnik si zachovává svou secesní podobu už od dob svého vzniku. Kavárna bývala centrem kulturního dění na počátku minulého století a byla také vrcholem pražského kavárenství. Od konce 19. století existuje v Praze další vyhlášená kavárna a tou je Café Savoy. Je proslulá svým malovaným a vykládaným stropem. Tato kavárna je vyhledávaná především umělci a výtvarníky. Ve většině kaváren se pouští reprodukovaná hudba při které se může i tančit, v centrech větších měst bývají kavárny s živou hudbou. Hostům je někde dána i možnost zahrát si s přáteli kulečník. Některé kavárny jsou těsně spjaty s ulicí, v letních měsících je možné sedět v předzahrádkách, někde i na chodníku. Kavárenského prostředí si mohou užívat i lázeňští hosté, ti mají příležitost navštívit koncertní kavárny, které bývají ve většině lázeňských měst.

Odrazem dnešní moderní doby jsou internetové kavárny, jejichž obliba je především mezi mladými lidmi už delší čas značná. Tyto podniky vyhledávají často studenti a také mnoho cizinců, kteří tak využívají levnou komunikaci s domovem. Kavárny jsou vybaveny počítači s připojením na internet. Vznikly především pro uspokojení potřeb zákazníků, kteří nemají možnost přístupu k internetu a tady mohou v příjemném prostředí současně spojit "příjemné s užitečným". Mladí lidé si do internetových kaváren chodí vyřizovat elektronickou poštu, skenovat, vypalovat data anebo jen chatovat a bavit se hraním her. Za minutu připojení se platí zhruba jedna koruna, ovšem ceny se liší podle jednotlivých regionů a také záleží na době připojení a na počítačovém vybavení. Prostřednictvím počítače si lze objednat svůj oblíbený nápoj nebo občerstvení. Ovšem mnozí majitelé těchto podniků tvrdí, že internet je službou pouze doplňkovou, na které nelze příliš vydělat a někteří kavárníci v menších městech uvažují i o tom, že tyto služby zruší. Shodují se v názoru, že zvýšená sazba DPH u těchto služeb snížila jejich rentabilitu. Jiné kavárny se ale naopak snaží nabídku rozšířit například o videokonference, o něž projevují zájem především cizinci. Jsou internetové kavárny, které nabízí pronájem na různá pracovní setkání nebo školení. Dobrým příkladem může být nápad některých internetových kaváren v zahraničí pořádajících pro zákazníky soutěže, při kterých je možné získat za stejnou cenu například několikanásobný čas připojení, což je lákavou nabídkou v boji o přízeň zákazníka.

V metropoli nebo velkých městech existují také literární, poetické a literárně-kulturní kavárny. Bývají stylově vybavené, mají originální design a nabízí kromě káv z celého světa i čokoládové nápoje a většinou i míchané koktejly. A kromě nápojů nabízí různé programy, zaměřené na autorské pořady. Mnohdy se v nich uskutečňují vernisáže známých i začínajících umělců, některé prostory slouží jako galerie. Součástí poetických kaváren bývá specializované knihkupectví s knížkami poezie. Probíhají tu křty nových knih, schází se v nich literáti a hudebníci, které láká k posezení příjemná atmosféra. Bývá tu dáván prostor nejen malbám a kresbám, ale také uměleckým dílům všech žánrů.