Moderní kultura pití kávy

Většina milovníků kávy ve Francii dává přednost kávě poněkud slabší, i když popíjení kávy v četných kavárnách je pro místní obyvatele součástí každodenního života. Ve dnech 19. a 20. října si francouzští milovníci kávy připomínají svátek tohoto nápoje. Ódy na kávu se ve Francii pěly už v osmnáctém století.


Italové si pochutnávají na silné kávě s výrazným aroma, jakou je espresso nebo cappuccino. Právě v této zemi byl začátkem 20. století vyroben první profesionální přístroj na výrobu espressa. A byli to rovněž Italové-Benátčané, kteří vydělávali na obchodech s Araby a kteří začali kávu importovat do Evropy. Pro dnešní Italy je typické zajít si několikrát denně na takzvaný "rychlý šálek" espressa nebo cappuccina, během několika minut probrat nad tímto maličkým šálkem věci běžného života a jít se opět věnovat své práci.


Mezi nejnáročnější spotřebitele, kteří jsou zároveň největšími konzumenty kávy, jsou obyvatelé severských států. V těchto zemích se pijí nejkvalitnější druhy mleté kávy. Ve Skandinávii je značná obliba rozpustné kávy,zatímco naopak ve Finsku činí spotřeba instantní kávy pouhé jedno procento z celkové spotřeby kávy. Ve Švédsku je nejoblíbenější tzv. grug, připravuje se v otevřené měděné nádobě, do vody se přidává hrubě mletá káva a vaří se tak dlouho, dokud není úplně hustá. Každá ze severských zemí má svou typickou metodu přípravy kávy, ale výsledkem je vždy velmi kvalitní, silný a chuťově bohatý nápoj.


Ve Velké Británii najdeme především milovníky a ctitele čaje. Pokud se tu káva pije, pak je to většinou káva instantní. Ovšem nebylo tomu tak vždy, protože už v roce 1650 byla v Oxfordu otevřena první anglická kavárna a studenti, kterým káva velmi zachutnala dokonce založili "Oxfordský klub kávy". V současné době výrobci automatů na presso silně expandují na britský trh, což svědčí o faktu, že obliba kávy začíná na ostrově opět stoupat.


Japonsko je zemí, kde je káva velice drahá. K dostání je tu ovšem nejlepší a nejdražší druh kávy a tím je Blue Mountain. Japonci dávají přednost kávě světle pražené, takže silné, káva typu espresso se tady vůbec nepije. Navíc Japonci nemají v oblibě ani pití mléka, takže zájem o cappuccino je také téměř nulový. Specialitou v této zemi je káva konzervovaná, prodává se studená i teplá. Japonsko je zemí, která také slaví svůj svátek kávy, tento den připadá na 1.října.


Značně se také změnila situace ve Spojených státech amerických, kde v 60.letech 20. století byla na trhu kávy nabídka spíše méně hodnotných druhů a dováželo ji minimum dodavatelů. V současné době existuje velký trh specializovaný na vysoce kvalitní kávu, určený labužníkům a znalcům kávy. Připravuje se tu také espresso, ale narozdíl od jiných zemí se v USA vyžaduje jeho příprava z nejlepší arabiky, která musí být silně pražená. Také u ostatních druhů jsou většinou žádána silně pražená kávová zrna. Někteří zpracovatelé však zastávají názor, že lehce pražené kávy umožňují různorodost a větší škálu chuti a začínají jej prosazovat u spotřebitelů. Je tedy možné, že do budoucna vyřadí lehká káva doposud žádané tmavé roasty. Příkladů je mnoho, ale třeba Caffé noir (černá káva) je typickým nápojem pro oblast New Orleansu. Populární je kombinace kávy s různým alkoholem nebo kořením. Používá se brandy, hřebíček a pomerančový nebo citrónový sirup.


Vraťme se zpět do Evropy. Musíme se ještě zmínit o druhém největším konzumentu kávy na světě, kterým je Německo. Jeho obyvatelé vypijí v průměru denně 4 šálky kávy a dávají přednost druhům z arabiky. Káva si v Německu vybojovala své "místo na slunci" i když zpočátku to bylo velmi těžké, musela soupeřit s jiným oblíbeným nápojem a tím bylo pivo.